... sila závislosti

Autor: Erich Kadnar | 2.9.2017 o 14:43 | Karma článku: 5,33 | Prečítané:  1210x

Nevidíme ju. Ani necítime. Len si pomaly užívame život v domnení, že všetko máme pod kontrolou. Často je to, ale omyl.

Aké ľahké. Zdvihnúť pohár vína, či pollitrák piva, vyfajčiť cigaretu marihuany alebo hodiť mincu do automatu. Nevinné, obyčajné a pre veľa ľudí bežné. Konzumenti, teda tí čo si doprajú pohárik skutočne občas,  by mali byť v pohode, ako to je s mariškou neviem a sem-tam si zahrať na automatoch je možno tiež len nevinnou zábavou bez následkov. Ja osobne mám dnes už iný pohľad. Všetky tieto „radosti“  skrývajú v sebe obrovskú silu.

Nebezpečné je, že si ju vôbec neuvedomujeme. Silu závislosti. Je taká ohromná, že jej následky môžu byť zdrvujúce. Presvedčil som sa o tom na vlastnej koži. A presviedčam  sa dodnes pri počúvaní príbehov alkoholikov, narkomanov a gamblerov. Závislosť prichádza potichu a nenápadne, pretvaruje sa za pocity pohody a spokojnosti. Nemôže však za ňu alkohol, ani drogy a ani automaty! Strojcom tohto „šťastia“ si je každý sám. Ani to som netušil.

Jej moc opantá svojimi chápadlami človeka tak, že je neskutočne ťažké poraziť ju. No predsa sa to dá! Najlepšie to vedia tí, ktorým sa to podarilo, abstinenti. Je ľahké podľahnúť droge a ide to celkom rýchlo, žiaľ, na to sa málo, žalostne málo upozorňuje, aj keď je toľko „príkladov“ všade okolo nás. Naproti tomu cesta k „čistému“ životu je behom na dlhú trať. Tú najdlhšiu, do konca života. Život v závislosti často ničí vzťahy, manželstvá, kamarátstva, rodiny, pracovnú kariéru a hlavne zdravie.

Podstatou závislosti je nutnosť dostať do seba opäť drogu, aby som mohol zasa chvíľu „normálne fungovať“. Dať si za jeden, aby ma netriaslo, či opäť skúsiť šťastie v hre, alebo sa dostať do opojného stavu bez problémov je už nevyhnutné. Dokedy...? V lepšom prípade do hospitalizácie v nemocnici alebo liečebni. Detox, veľa informácií, vzdelávanie, skupinová terapia, liečenie.... to všetko prichádza po vytriezvení. K víťazstvu nad chorobou je potrebné niečo iné. Vytriezvenie hlavy!

Pohľad do zrkadla a z očí do očí. Tých vlastných! Priznanie si problému. Minulosť sa nedá zvrátiť, čo sa stalo, stalo sa. Takú silu nemá nikto. Život napriek všetkému môže mať však opäť význam. Hoci bude iný ako predtým, vlastne musí byť iný, bude lepší! Namiesto stratených dní a večerov a ťažkých rán prídu opäť chvíle, ktoré sú najlepšou drogou pre život, úsmev, lásku, šťastie. Byť závislý na úsmeve, ktorý porazí každý smútok, či hnev, cítiť sa milovaný a najmä opäť ten pocit šťastia z každého ďalšieho rána. To je závislosť, ktorú sa dá aj závidieť.

Koľkí z nás majú závislého vo svojej blízkosti? A koľkí z nás si dokážu priznať sami svoju závislosť? Koľkí sú roky spoluzávislí a nedarí sa im presvedčiť svojho blízkeho, že existuje cesta ako sa toho zbaviť? Odpoveď nechám na vás....    

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Peniaze na výskum dostal aj človek blízky Zoroslavovi Kollárovi

Výrobca okien bude skúmať sušenie.

Podcast Dobré ráno

Dobré ráno: Glváč sa zamotal do vlastných klamstiev

Ako sa podpredseda parlamentu nachytal.

Stĺpček Tomáša Prokopčáka

Výpalníci, ktorí berú slovenskej vede

Ako môže vyzerať schéma na ministerstve.


Už ste čítali?