...závislosť a jazvy na duši

Autor: Erich Kadnar | 25.9.2017 o 19:27 | Karma článku: 4,15 | Prečítané:  577x

Dokáže sa závislý človek pozrieť okolo seba tak, aby videl čo robí? V "opojení" drogy často rozdáva rany, ktoré sa hoja ťažko a dlho.

Makám, nosím domov peniaze, robím v záhrade. Mojej rodine nemá čo chýbať, veď sa starám. Zaslúžim si preto mať čas pre seba! Zájsť si "na jedno" za mojou partiou kamarátov alebo aj sám. Posedieť si, podebatovať. A že si pritom dám? To som predsa už vysvetlil.“ Tak nejak to vyzerá často, príliš často. Alkohol je odmena. Odmena pre starostlivého otca rodiny. To, že je to omyl vedia najlepšie tí, ktorí si podobný scenár prežili.

Času „pre seba“ je postupne stále viac. Záujem o blízkych a skutočných priateľov naopak stále viac a viac klesá. Priateľom v zlom aj dobrom, ktorý je vždy po ruke(a to doslova) sa stáva flaška. Skrýva v sebe pochopenie všetkých starostí aj radostí, tak rafinovane maskované, že je len veľmi ťažko rozpoznať o čo jej v skutočnosti ide. Je totiž sebecká. Svojho kumpána chce mať len pre seba! A v tom je naozaj neskutočne dobrá. Takto postavený je čoraz viac silnejší a silnejší. Časom sa jeho sila rovná závislosti. A ďalej silnie s každým pohárikom. Závislý je však len on, ten čo podľahol.  Alkohol „zabíja“! Pomaly a ticho! Prináša aj mnoho rán pre telo. Choroby čo sa ukážu skôr alebo neskôr. Pečeň, žalúdok....postupne sa púšťa do ďalších a ďalších orgánov a vyberá si tie najzraniteľnejšie, no najdôležitejšie. A jeho „hostiteľ“ a priateľ mu rád a ďalej poskytuje ďalšiu „potravu“. Ak sa nezobudí včas, možno otvorí oči až keď bude ležať v posteli so sieťkou okolo seba. S vymazanou pamäťou. A to bude ten lepší prípad.

Závislosť rozdáva rany na všetky strany. A bolia aj tie na duši. Na duši tých čo doposiaľ trávili jeho „čas pre seba“ bežným životom. Každodennými povinnosťami, radosťami a starosťami, ale aj bolesťami. V očiach závislého sa nezriedka stanú vinníkmi oni – mamy, otcovia, manželky, priateľky, deti.... Ich duše sú veľmi zraniteľné a rany na nich sa hoja dlho, veľmi dlho. Zostávajú jazvy, ktoré sa nedajú už nikdy nijako odstrániť. Sú navždy. Aby sa opäť neotvorili a nestali sa z nich rany je potrebná sila schopná prekonať silu závislosti. Na to aká veľká musí byť môže prísť len ten, kto ich spôsobil. On sám má(a aj to nie vždy!), šancu na nápravu. 

Závislosť má dnes najrôznejšie podoby. Od tej na alkohole, cez drogy, automaty až po nelátkové závislosti(internet, hazardné hry....). Ničí zdravie, zabíja lásku a deštruuje vzťahy. Škody obrovské a šanca na nápravu....? Abstinencia. Jazvy, ale zostanú. Každý však má šancu spraviť čo najviac nech sa zahoja. Na tele aj na duši. Mnohým sa to už podarilo. Vždy je to a bude len na ňom - na závislom! 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Peniaze na výskum dostal aj človek blízky Zoroslavovi Kollárovi

Výrobca okien bude skúmať sušenie.

Podcast Dobré ráno

Dobré ráno: Glváč sa zamotal do vlastných klamstiev

Ako sa podpredseda parlamentu nachytal.

Stĺpček Tomáša Prokopčáka

Výpalníci, ktorí berú slovenskej vede

Ako môže vyzerať schéma na ministerstve.


Už ste čítali?