Veselé Vianoce Abstinenta

Autor: Erich Kadnar | 21.12.2017 o 19:19 | Karma článku: 4,38 | Prečítané:  1032x

Žiť so závislosťou znamená držať sa pravidiel a odporúčaní. Nedať šancu pokušeniu v podobe chutí, baženia, myšlienok čo podlamujú odhodlanie a pevnú vôľu odolať. Inak sa nad závislosťou zvíťaziť ani nedá."

Vianoce, sviatky pokoja a oddychu si závislí spájajú so štedrosťou ako aj všetci ostatní. Iba s tým rozdielom, že oni si doprajú „to svoje“. A tak dotvoria svojim jedinečným alkoholovým výrazom v tvári a sebe vlastným slovným prejavom atmosféru sviatkov svojim najbližším počas Štedrého večera. Schopný sú pokračovať aj na tradičných rodinných návštevách typických pre 1. sviatok vianočný a na Štefana príde veľké finále. Veď Štefanov je skoro toľko ako Jozefov. A komu by sa málilo dorazí to na Štefanskej. Kto z nás čo sme chlastali „nevyužil“ Vianoce a ich štedrosť? Ako ich ale „prežiť“ teraz, keď sme sa rozhodli abstinovať a vrátiť sa do normálneho života a byť „čistý“?

Pohľady na túto zvláštnu životnú situáciu, s ktorou sa ale stretne každý abstinujúci alkoholik, sú dva. Abstinentov a jeho blízkych. Abstinent by sa mal vyhýbať prostrediu kde sa pije, kde by mohli situácie privolávať chute alebo spustiť craving. Blízky sa snažia vytvoriť mu prostredie, ktoré čo najviac bude vyhovovať podmienkam abstinencie: suchá domácnosť, žiadne čokoládové ozdoby plnené alkoholom, zákusky bez prísad pripomínajúcich alkohol, žiadne prípitky na návšteve.... Jedna aj druhá strana je abstinenciou „obmedzená“. Nie tým, čo musí spraviť, ale tým ako neustále musí byť v strehu. Abstinent má obavu, aby nezlyhal v dňoch hojnosti keď je nástrah v jeho blízkosti viac ako v iné dni v roku a musí si dávať pozor. No zároveň má výčitky voči rodine a blízkym. Aj oni sa totiž obmedzujú v obave či zvládnu všetko prispôsobiť tak, aby neprišli o toho „nového“ človeka čo majú konečne doma. Takto akosi to nedávno vyplynulo z diskusie medzi závislými pri preberaní témy Vianoce. A aj preto som sa rozhodol opäť písať.

Vianoce abstinenta, a rovnako aj Vianoce s abstinentom, môžu byť, aspoň podľa mňa, totiž veľmi výnimočné a doslova šťastné a veselé! Všetci tí,ktorí si „užívali“ doteraz sami pre seba opojné stavy „tekutého kapríka“, inak povedané dávali si do nosa alebo ak chcete pili ako dúhy, a rozhodli sa s takýmto životom skončiť, už totiž opäť objavujú čaro Vianoc. Pre abstinentov je to jedinečné čaro! Rodinné vzťahy sa v atmosfére pokoja a lásky ešte viac vylepšujú. To čo sa možno ostatným zdá „bežné“ pre nás, abstinentov, bežné nie je. Máme naspäť to o čo sme mohli prísť, vidíme to čo sme prehliadali a trúfnem si povedať, že možno vidíme aj viac ako „normálny“ ľudia. Už sa totiž pozeráme inými očami a zároveň aj inak cítime. Nech sa to zdá akokoľvek ako klišé sú na to dôkazy. Priamo pred očami abstinentov. Spokojné manželky a partnerky, čo majú vedľa seba naspäť slušných mužov, deti čo sa opäť smejú a objímajú svojich rodičov, usmiata rodina okolo stola pri spoločnej večeri. V takejto atmosfére nakoniec žiadne hlúpe myšlienky nemajú šancu. Stoja proti nim totiž nielen abstinenti, ale aj tí ktorí sa rozhodli im v boji so závislosťou pomáhať.

Život abstinenta je o pravidlách, ktorými sa bráni zákernej chorobe. Sú súčasťou liečby až do konca života. No ak ich prijmeme, rovnako ako našu chorobu nebudú obmedzením pre nás ani pre naše okolie. Stanú sa prirodzenou súčasťou každodenného života a my si budeme užívať každý nový deň.

Vianoce prinášajú neskutočne veľa pozitívnych emócií v najrozmanitejších podobách. Máme šancu cítiť ich silu, tak ju využime naplno so všetkým čo musíme pre seba spraviť! Šťastné a Veselé, priatelia Abstinenti!

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Peniaze na výskum dostal aj človek blízky Zoroslavovi Kollárovi

Výrobca okien bude skúmať sušenie.

Podcast Dobré ráno

Dobré ráno: Glváč sa zamotal do vlastných klamstiev

Ako sa podpredseda parlamentu nachytal.

Stĺpček Tomáša Prokopčáka

Výpalníci, ktorí berú slovenskej vede

Ako môže vyzerať schéma na ministerstve.


Už ste čítali?